Birçok alanda nasıl yetenekli olunur?

Birçok alanda nasıl yetenekli olunur?

1 Uygulama. Yetenekli olmaya çalıştığın her neyse, pratik yapman gerektiğini biliyorsun. Birden çok alanda yetenekli olmayı ümit ediyorsanız, bu özellikle doğrudur. Neyse ki, düşündüğünüz kadar pratik yapmanıza gerek kalmayabilir ve muhtemelen her gün birden fazla beceriyi geliştirmek için zaman kazandırabilirsiniz. Girdiğiniz zamandan en iyi şekilde faydalanabilmek için, öğrenmek istediğin şeye odaklanmak zorundasın.

 • Her ay, her ay 40-45 dakika olmak üzere iki farklı beceriyi pratik edin.
 • Bir süredir yeteneklerinden birini pratik bir gün özlediyseniz endişelenmeyin. Her beceriyi bir ay boyunca neredeyse her gün uyguluyorsanız, geliştirmeyi umduğunuz yeteneklerin her birini geliştirmek için yaklaşık 20 saatlik odaklanmış bir çalışma düzenleyeceksiniz!
2  Almayı umduğun yetenekleri yok et. Kasıtlı ve verimli bir şekilde çalışmak için, uygulama sırasında kesinlikle odaklandığınız dan emin olmanız gerekir. Uygulama sürenizin verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmanın bir yolu, belirli becerilere göre geliştirmeyi umduğunuz yetenekleri deşifre etmektir.
 • Kendine sor; Özellikle, hangi yetenekte olursanız olun, daha yetenekli olmak için iyi olmanız gerekiyor mu?
 • Bir şeyler yapmak için her oturduğunuzda ulaşmak için belirli hedefleri seçin. Küçük bir görevi tekrarlayın veya uzmanlaşana kadar birçok kez işlem yapın. Örneğin, bir spor yapma yeteneğinizi geliştirmeye çalışıyorsanız, bu sporu oynamanın son derece basit bir yönünü seçin ve sadece o belirli özelliğe doğru 45 dakika harcayın.
  • Örneğin, daha iyi bir futbolcu olmayı umuyorsanız, bir ayak topu ile sahada bir ileri ve geri topu sallayın.
  • Yeteneğini bir basketbol oyuncusu olarak geliştirmeyi umuyorsan, sadece mizanpajları çek.
 • Bir yeteneğini geliştirme çabanızı bozmak, diğer yetenekleri de geliştirmenize yardımcı olacaktır. Spor örneğini takiben, fiziksel olarak aktif olan herhangi bir şey yapmak, sizi daha iyi bir şekle sokacak ve koordinasyonun uzu geliştirecek, her ikisi de genel olarak fiziksel yeteneklerinizi artıracaktır.
3 Kendi kendine düzelene kadar pratik yapın. Yeterli şekilde çalışın, böylece belirli bir yeteneğin yürütülmesi sırasında hataları fark edip düzeltebilirsiniz. (Bir ay boyunca neredeyse her gün pratik yaptığınız disiplinli bir çalışma rutinini tamamladıktan sonra, muhtemelen bu noktaya ulaşacaksınız.)
 • İleriye giderken, uygulamanız daha verimli olacak. Bunun nedeni, yeteneğinizin doğal olarak ilerleyeceği sağlam bir bilgi tabanı kazandınız.
 • Örneğin, bir enstrümanı çalma yeteneğinizi geliştirmeyi umuyorsanız, aynı tek notaları veya akordu çalma alıştırması yapmak, ses biraz bile olsa, yanlış yaptığınız şeyi otomatik olarak bildiğinizden çok daha sık.
5 Uygulama sırasında dikkat dağıtıcıları çıkarın. Uygulama süresi boyunca yeterince odaklanmak için tamamen irade gücüne güvenmeyin. Uygulama sürenizin kesintisiz olmasını sağlamak için birkaç ipucu:
 • Uygulamaya özel bir zaman ayırıp, bu kadar uzun bir süre çalışmayı taahhüt eden bir zaman ayırın. İsterseniz bir zamanlayıcı ayarlayın.
 • Telefonunuzu susturun.
 • Çevrenizde çalışan bir ekran olmadığından emin olun (pratik yapmak için onları kullanmıyorsanız).
 • Müzik çalmak varsa, şarkı sözleri olmadan bir şey seçmeyi düşünün.

Farklı Bir Yöntem Yetenek Uyarıcı Zihniyetin Korunması

1 Olumsuz düşüncelere meydan oku. Birden fazla alanda yetenekleri korumak için, kendiniz için belirlediğiniz çoklu hedeflere ulaşma konusunda çalışma yeteneğinizi azaltabilecek olumsuz düşünceleri önlemek için kendinizi eğitin. Zihninizi olumsuz düşünme becerilerinden kurtarmanın birkaç yolu vardır:
 • Korkunun üstesinden gelmek. Evet, evet. Ama seni geri tutan şey üzerine düşün. Yetenek edinmenin en yaygın engelleri duygularınıza dayanır.  Bunu tanımak ve korku gibi duygusal perspektifleri, elde etmek istediğiniz yetenekleri takip etmenizi engellemekten alıkoymak.
 • Negatif filtreleyin. Olumluyu filtrelemeye ve özellikle kendi yeteneklerimize bakış açımız açısından olumsuz olarak aşırı endişe duymaya eğilimliyiz. Bu zihinsel tuzağa düşme. İyileştirmeye devam etmenizi teşvik ettiğinden, yalnızca odanızı geliştirin.
 • Orta zemini tanır. Mükemmellik kavramını terk edin. Yetenekli olduğunuzu düşünecek bir şeyde mükemmel olmanız gerektiğini düşünmeyin.
Pozitif düşünce ile konumunuzu güçlendirin. İyimserlik size kendi başına bir şey yapmaz, ama yardımcı olacaktır. Bir şey hakkında nasıl düşünüleceğine, özellikle kendiniz için belirlediğiniz hedeflere ve bunları gerçekleştirme becerinize karar vermek için kontrolünüzde objektif olarak bulunduğunu kabul edin.
 • Onları eşit derecede doğru ancak daha olumlu perspektiflerle yeniden çerçevelettirilerek ortaya çıkan olumsuz düşüncelere cevap verin. Örneğin:
  • “Bunu daha önce hiç yapmadım ve zor görünüyor” diye düşünmek yerine, “Öğrenmek için bir fırsat var ve buna yaklaşmanın birkaç yolu var.”
  • “Çok tembelim” veya “Bunu yapabilmem için bir yol yok” diye düşünmek yerine, “Kendine yeterince zaman koymadım, ama en azından bunu deneyebilirim ve nasıl gittiğini görüyorum” dedi.
  • Son olarak, yeteneklerinizin ne kadar yavaş ilerlediğine dair düşüncelerinizden vazgeçmeyin. Kendinize bir daha denemeye değer olduğunu söylemeye karar verin.
3 Düşünme kısmını da pratik edin. Kendinizi olumlu düşünmeyi teşvik etseniz bile pratik yapın. Yine de ödeyecek. Çevrenizdeki dünyayı ve kendinizin, sadece olumlu duyguları tekrar ederek ve olumsuz düşünceleri ortadan kaldırarak daha az eleştirel olun.
 • Olumlu bir zihniyet sağlamak, sadece ruh halinizi iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda yeni yetenekler kazanmak için gerekli olan sıkı çalışmayla uğraşmanıza da yardımcı olacaktır.

 

Genel olarak Yetenek Kazanmak için Yeteneğini Genişletme

1İlerlemenizi izleyin. Odaklanmış pratiğin her zaman eğlenceli olmayacağını bilin. Ancak yeteneklerinizi geliştirmenin farkına varacaksınız. Başarılarınızı not edin ve takdir edin – yeni bir kişisel rekor mil süresi veya özellikle etkileyici bir resim gibi.
 • İlerlemenizin somut belirtileri varsa (belki de özellikle resimler), onları devam ettirmek ve yeteneklerinizi geliştirmek için kendinizi motive etmek için onları sık sık göreceğiniz yerlere yerleştirin!
Dinlenme. Zihninizi ve vücudunuzu odaklanma ve enerji ile çalışmaya hazır tutun. Daha da önemlisi, stratejik olarak dinlenin. Geliştirmeye çalıştığınız yetenek, yoğun fiziksel aktivite veya zihinsel odaklanma gerektiriyorsa, zihninizi ve bedeninizi etkili bir şekilde uygulamaya yetecek kadar hazır bulundurmanız gerekir.
 • Bu aslında haftada bir gün çıkarmanızı gerektirebilir. Bu haftanın geri kalanı için etkili bir şekilde pratik yapma yeteneğini geliştirirse, bu önemlidir.
3 Doğuştan gelen yeteneğin, pratikten ve azimden daha az anlamlı olduğunu kabul edin. Hatta doğuştan gelen bazı insanlar bile doğuştan gelen yeteneklerden çok antrenmanlardan geliyor. Bu sporcular, müzisyenler ve matematikçiler için geçerlidir!
 • Biraz grite ihtiyacın olacağını bilin. Psikologlar, başarılı insanlar tarafından tutulan bir öz nitelikten bahsederken “kum” terimini kullanmaya başladılar. Grit uzun vadeli hedeflerin peşinde hem azim ve tutku gösterir. 
 • Becerilerinizi geliştirmek için sıkıntıların üstesinden gelmek, yeteneklerinizi daha genel olarak geliştirmeye de olumlu katkıda bulunur. Başkalarının uğraşmak zorunda kalmayacağı zorluklarla karşılaştığınız zaman, kendinizin üstesinden gelmekle, herkese bir adım atacağınızı kendinize söyleyin.
4 İlginizi çeken yetenekleri geliştirin. Bilim adamları bile yetenekleri nasıl arttıracaklarından emin değiller. Şeylere nasıl iyi geldiğimiz sorusu hala büyük ölçüde cevapsızdır. Doğal olarak çizilen şeylere maruz kalan ve daha sonra bu şeylere dalmış insanların kendilerine iyi geldiklerini biliyoruz. Eğitim ve uygulama ile, zaten bir şeye giren insanlar özellikle iyi durumdalar. Bu bulguların önemini kabul edin ve buna göre hareket edin:
 • Engellemeden gözlemleyin ve oynayın. İlham ve merak, kaçınılmaz olarak sizi vuracak ve yapacak kadar yetenekli olmaya devam edeceğiniz yetenekleri takip edeceksiniz.
 • Kazanmayı umduğunuz yeteneklerin teknik yönlerini göz ardı edin. İşlendikten sonra yeteneklerinizi mükemmelleştirmenin teknik yönlerini getirebilirsiniz.
 • İlgi alanlarınızın nereden geldiğini yargılamaya çalışmayın.
 • Bu eğilimlerden kaçınmak, daha yaratıcı ve duygusal isteklerinizi bir şeye bağlamanıza izin verecektir.
5 Okuyun. Okuma, birden çok şekilde nasıl daha yetenekli olabileceğiniz hakkında öğrenmeye başlamak için harika bir yerdir. Buradaki en önemli faydalardan biri, merakınızı artırmak ve yeteneklerinizi genişletmek için yeni yöntemler peşinde koşmak veya yeni yetenekler peşinde koşmaktır.
 • Okuduğunuz bir şeye ilgi duymak, materyale özellikle iyi bakabileceğinin bir göstergesi olarak görülüyor.
 • Eğer yeni bir şeyle ilgilenirseniz, kendinizi buna bırakın.
 • Okumak için gerçek avantajlar da vardır: Dil ve yazı hakkında, tarihin hangi dönemi kitapla ilgili olursa olsun, ve elbette kitaptaki içeriğe dair öğreniyorsunuz. Gözlerinizi bir sayfaya doğru ileri geri sürükleyerek ve bir sürü basılı kelimeyi yorumlayarak hemen her türlü şey hakkında daha bilgili olacaksınız!
 • Elbette, hiçbir şey uygulamalı deneyimle karşılaştırılmaz. Bu itiraz hakkında ne okuyorsanız yapın, kendiniz yapın ve yeni bir yetenek geliştirin!

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?