Banyo Dekorasyonu

Banyo Dekorasyonu

Bir Banyoyu muhteşem yapan nedir?

 

Muhteşem Banyo farklı bakış açılarına sahip bir konu, her kişinin düşüncesinde bulunan muhteşem banyo ideası değişik olabilir. Banyo tadilat işlemleri ne kadar göze alınmayan işlemler olsa da işlemlerde bazı püf noktaları uygularsanız aklınızda hayalini kurduğunuz banyoyu yapabilirsiniz. Her alanda olduğu gibi Banyoda kendi stil ve tarzınızı yansıtacağınız evinizin uyumlu bir parçası olacaktır. Banyo dekorasyonunu kafanızda oluşturmadan önce banyonuzun ölçü ve fiziki alanlarını not alarak alacağınız eşyaların uygunluğunu kontrol ederek ilerleyebilirsiniz. Banyo alanını genelde kişisel ve genel ev temizliği ( çamaşır ) için fazla vakit geçirmek istemediğimiz temiz ve hijyenik alanlar olmasını isteriz. Banyonuzda boş alanları değerlendirerek tuvalet kağıdı, çamaşır deterjanları, sabunlar, havlular, bornozlar, traş ve bakım setleri, saç kurutma makinesi ve  kişisel bakım alet ve ihtiyaçlarınızın bulunduğu alan olarak da kullanabilirsiniz. Banyonuzda uyumlu renkler kullanmanız daha hoş olacaktır ( örneğin beyaz döşeme siyah çamaşır makinesi yada siyah mobilya kullanmanız farklı fakat dengesiz bir uyum sağlayacaktır. )

Banyo için yeni stil ve fikirleri nasıl edinebilirim ?

 

Klasik Banyolardan Modern, Minimal vb. fikirlerin tasarımlarına artık internet üzerinden ulaşmanız mümkün.

Sizin için özel olarak hazırladığımız yazımızın başında bulunan foto galeri kısmından banyo modellerini görüntüleyebilirsiniz.

 

Banko nasıl dekore edilir ?

 

Banyo tadilat işlemlerine başladınız fakat banyonuz için birden çok çeşitte ürün modeller mevcuttur.

Banyo Modellerine fazla bakarak aklınızın karışmasına sebebiyet verebilir. Banyonuz genelde eşyaların kısmi depolama alanı olduğundan görünümü ve işlevselliği çok önemlidir. Örneğin banyoda bulunan küvetin alt kısmını boş bırakmak yerine yerine uygun su ve nemden etkilenmeyen mobilyalardan çekmeceler yaptırabilir ve Aynanızı gizli gömme raf kapak olarak kullanabilirsiniz. Bu alanlar size eşyalarınızı ekstra olarak depolama ve alan genişliği sağlayarak ferah bir ortam oluşturmanızı sağlayacaktır. Duvarlarınızda ve yer zemininde kolay silinen kir tutmayan özellikte seramikler kullanmanız temizlik aşamalarında size kolaylık sağlayacaktır. Banyo alanınız geniş ise ve banyoda zaman geçirmeyi seviyorsanız küvet tercihiniz doğru olacaktır, fakat alanınız kısıtlı ise şık bir duşa kabin seçeneği sizi mutlu etmek için yeterlidir. Banyonuzun duvar köşelerinde kartonpiyer kullanımını önermiyoruz nedeni ise ağırlığı bakımından nem ve ısıya maruz kalarak düşmelere sebebiyet verebilecek olmasıdır, bunun yerine çok hafif ve mukavemetli stropiyer ve benzeri  ürünler kullanmanız görsel olarak aynı kalitede fakat güvenlik açısından daha iyi olacaktır.

 

Banyo Renk Seçimi

 

Banyo renk seçimlerinde seçmiş olduğunuz renkler eviniz ile uyumlu şık bir ambiyans ruhu ile birleşmiş olmalıdır.

Banyo Paspas Modelleri ve Renkleri

Banyonuzda paspas, havlu ve bornoz seçimi yaparken acele etmemenizi öneriyoruz. Öncelikle banyonuzdaki Fayans döşeme, makine, mobilya ve sabit eşyaların renklerini göz önünde bulundurun. Paspasların kaymaz özellikte olduğuna önem verin yada fayansların kaydırmaz özelliği mevcut ise mutlaka önce güvenlik. Paspasları en az ayda 2 kere yıkama isteğiniz olacağından çabuk solan yıpranan ve makine içerisinde yıkama esnasında parçalanacak olan kalitesiz ürünleri tercih etmenizi önermiyoruz.

Banyo Fayans Modelleri ve Renkleri

Banyonuz güneş ışığı alıyor ise ve alanınız geniş ise koyu renkler seçebilirsiniz, fakat alanınız dar ve güneş ışığı almıyor ise açık renkler seçmeniz örneğin mavi yada beyaz ortamı geniş ve ferah yansıtacaktır. Genelde parlak yada çok koyu renkler banyolarda kullanılmamaktadır fakat yeni modern banyolarda farklı bir hava içerisinde beyaz tonlar ile açılarak koyu tonlu renklerde uygulanmaya başlamaktadır.

 

Banyo yer ve duvar döşemeleri fikirleri

 

Birçok ev sahibi Banyo duvar ve zeminleri için sadece fayans modellerini kontrol eder, fakat banyo döşemesi için birçok farklı seçenek mevcuttur. Zeminden başlayan tavana kadar yapılan fayanslar günümüzde birçok kişi tarafından benimsenmiş durumda. Bu sayede boya ve temizliği daha kolay ve masrafsız bir durum ortaya çıkmaktadır. Banyo zemini için günümüzde fayans harici birçok seçenek mevcut. Bunlardan Ahşap, deck, duvar kağıdı olarak soft zengin görünümlü farklı bir stil katan malzemelerdir. Banyo aksesuarları kısmında ise vantuzlu taşıyıcılar kullanmanızı tavsiye ederiz. Banyo duvarlarınızda açacağınız her delik ileride yapacağınız değişikliklerde sizi kısıtlayarak açığa çıkması halinde kötü bir görünüm oluşturacaktır. Vantuzlu aksesuarlar taşıma işlevini gerçekleştiremiyorsa kuvvetli bir şeffaf silikon yardımı ile çok güçlü delik açmadan banyo aksesuarları kullanabilirsiniz.

 

Banyo aydınlatma nasıl olmalı ?

 

Sıfırdan bir Banyo tasarımı uygularken, banyonuz için en uygun aydınlatma ekipmanları seçimi yaptığınız dekorasyon ile uyumlu bir ambiyans oluşturması gerekmektedir. Banyonuzun tüm kısımlarını aydınlatacak göz zevkinize uygun aydınlatma ışıkları seçmeniz gerekmektedir. Genel olarak tavan aydınlatma seçenekleri mevcut olsa da buna ek olarak ayna arkası yada ayna üzeri aydınlatmalarda ekstra dekor ve yardımcı ışık olarak eklenmektedir.

 

Muhteşem bir banyo nasıl tasarlanır ?

 

Banyo tasarımını hazırlarken banyoyu kaç kişi kullanıyor çocukların erişebileceği dolaplar mevcut mudur bu dolapların içerisinde çocukların zarar göreceği maddeler bulunuyor mudur ? Lavabolar ve hizaları hangi düzende yapılmalı ? bu soruların cevaplarını hazırlamanız sizin ve aileniz için faydalı olacaktır. Banyonuzun havalandırma bölümü ortak alanda ise rahatsız edici sesler ile karşılaşabilir bunu izole etmek için banyo lambası ile entegre olarak çalışacak elektrikli bir fanı havalandırma bölümüne yerleştirebilirsiniz. Duvarlarınızda oluşacak terlemeyi ise kir tutmayan yüzeyi pürüzlü seramikleri tercih etmeniz size çok büyük fayda sağlayacaktır. Duşa kabin ve diğer camlı eşyalarınızın kolay temizlik yapılabildiğinden satın alırken mutlaka emin olun. Banyo batarya ve duş başlıklarının kir kireç tutmama özelliği olanları tercih etmelisiniz özellikle bilinmeyen ve çok ucuz markalardan paslanma ile ilgili garantisi olmayan ürünlerden uzak durulmalıdır. Banyonuza otomatik kokular yerine kuytu köşelere koyacağınız zehirsiz çubuk parfümler ile soft yumuşak ve daha sağlıklı kokular elde edebilirsiniz.

Popüler Banyo Dekorasyon Fikirleri

 

Eklektik Banyo

Sıradan Banyo görünümlerinden canınız sıkılıyor ise eklektik Banyo türü imdadınıza yetişiyor ! Sıradanlık düşmanı Eklektik Banyı size mükemmel seçenekler sunmaktadır. Şekil ve Renk desenlerinin nasıl olması gerektiği hayal gücünüze dayalı bir olaydır. Eklektik Banyolar Uyum ve Denge unsurunu aşmakta bu çeşit banyolarda asıl amaç iddialı kişisel tarz oluşturmaktır.

Minimal banyolar 

Minimal Banyolar sade ve hafif renkler içerisinde bulunmaktadır. Bu sebep ile aklınızda bulunan Banyo dekorasyon fikrini fazla yoğun yapmamanızı öneririz. Adından anlaşılacağı üzere mini boyutlar ile sadeleştirilmiş bir banyo türüdür.

Modern Banyo

Modern Banyo günümüz teknoloji ve eşyaları içerisinde yoğurulmuş güncel eşyalar ve donanım kullanılarak yapılan dekorasyon türüne denir. Zaman içerisinde popüler olan eşyaların beğendiğiniz trend olanlarını seçerek kendinize Modern bir Banyo türü dekore edebilirsiniz. Modern banyolarda sade bir tasarım ile mini dekor uygulamaları son yıllarda uygulanan bir metod olarak benimsenmiştir.

Country/Kır Banyosu

Kırsal yani Country Banyolar doğa ile uyumlu çiçek bitki pastel renkler uyumlu ve konforlu bir Banyo türüdür. Country Banyoda belirtmiş olduğumuz dekorasyon etkenleri büyük önem taşımaktadır. Fırfır şekilli perdeler bölgesel yapılan iskemleler iç kısım döşemelerinde kullanacağınız local renkler Size her anınızı Country tarzında bir hayat geçirmenizi hissetmenizi sağlayacaktır.

Rustik Banyo

Rustik Banyo Ahşap tutkunları için vazgeçilmez bir Banyo türüdür. Banyonun her yerine tavan duvar zemin eşyalara uygulanabilir olması yoğun el işçiliği gerektiren bölgeleri mevcuttur. Yumuşak ve sıcak bir malzeme seçeneği olan tarz sahibi bir ev dekorasyonunun mühim bir parçası olacaktır. Rustik Banyo seçimlerinde açıkta küvet , ahşap tuvalet kağıdı standı, Retro tarzı aydınlatma, vintage tarzı askılıklar tercih edilmektedir.

 

Küçük Banyolar nasıl dekore edilir ?

 

Sizin için özel Küçük Banyolar için güzel fikirlerimiz elbette mevcut. Büyük boyutlardaki eşyaların günümüzde artık istediğimiz boyutlarda olanlarını bulmamız pek de zor değil !  Küçük bir Banyo tasarımında yaratıcılığınızı ön plana çıkarmanız ve kullanılmayan kör noktaları çok iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Örneğin klozet yanlarına tuvalet kağıdı, çöp kovası vb. ihtiyaçlarınız için sürgülü bir panel yaptırabilirsiniz. Temel eşyalarınızın yerini belirleyin hemen sabitlemeyin ! Eşyalarınızı hemen sabitlemeden yerlerini değiştirerek deneme yanılma yöntemi ile en mükemmel banyo dekorasyonunuzu bulabilirsiniz. Çamaşır makineniz çok yer kaplıyor ise Yüz yıkama lavabosunun alt kısmına koyarak çok iyi bir alan kazanmış olabilirsiniz ( etrafına su koruyucu bir kaplama yada dolap yaptırmayı unutmayın).  Duşa Kabin yada Küvet Ne kullanacaksanız alt kısımlarına mobilya dekorasyon uzmanınız tarafından alt kısımların nasıl değerlendirileceği konusunda yardım alabilirsiniz.

 

Bir Banyonun Dekorunu nasıl değiştirebilirim ?

 

Banyo Dekorasyonunuzu yenilemek için uygun bir bütçe oluşturmanız gerekmektedir. Dekorasyon işine hangi tutarda harcama yapabileceğinizi hesaplayarak ilerlemeniz sonradan farklı tutarların çıkmasının önüne geçecektir. Ufak tefek tadilatlar sizi tatmin edebilir mi ? Yada Banyonuzun baştan sona yenilemek tek çıkar yol olarak mı görüyorsunuz ?

Sizin için ufak bir araştırma yaptık ve genel bir liste hazırladık işte fiyatlar

Banyo Eşya Listesi Fiyatları

Duşa Kabin  350 TL – 750 TL arasında bütçenize göre bir seçim yapabilir size uygun olanı satın alabilirsiniz.

Banyo Köşe Rafı  50 TL – 150 TL arasında birçok köşe rafı bulunmaktadır. Vantuzlu olanı tavsiye ederiz.

Havlu ve Peçete askısı 100 TL – 250 TL arasında değişir paslanmaz olanı seçerseniz uzun süre kullanım sağlayabilirsiniz.

Klozet  450 TL – 950 TL arasında kaliteli klozetler bulunmaktadır. Duvara monte daha modern yere basan daha güvenli durmaktadır.

Klozet fırçası & Çöp Kovası 75 TL 150 TL arasında değişen fiyatlar bulunur hoş görünümlü plastik ürünlerin kullanımı daha kolay olmakla beraber hijyen açısından daha pratik olurlar.

Seramik Lavabo 300 TL 750 TL arasında kalite ve stil açısından farklı fiyatlarda bulunmaktadır.

Batarya Takımı  600 TL 1000 TL arasında değişmekte takım olarak almanızda fayda var kaliteli markalarda daha uygun fiyata geliyor.

Banyo Ayna 150 TL – 250 TL arasında değişen fiyatlar ile kaliteli ve dayanıklı bir ayna almanızı tavsiye ederiz.

2 Adet Dolap  450 TL 800 TL arasında renk kalite ve işçilik farklıları içeren birçok farklı seçenek mevcut.

1 Adet aydınlatma 150 TL 350 TL arasında dilediğiniz renk ve içerikte bulmanız mümkün görünüyor.

Seramik giderleriniz ve işçilik harcamalarınız hariç en düşük 2.675 TL en yüksek 5350 TL gibi bir tutar ile karşılaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?