Bahçe Dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonu

Bahçe Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

Hepimizin hayalinde aklındaki bahçe tasarımını nasıl yapacağına dair tasarım fikirleri bulunur.  Bazıları için Havuz merkez konumunda olabilir farklı biri için ise sade yeşil ve basit bir bahçe yeterli olacaktır. Bahçenizin boyutu ve konumu önemli değildir mühim olan sizin nasıl bir bahçe hayal ettiğinizdir, nasıl bir bahçe sizin içerisinde mutlu ve kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacak ? kişisel fikir ve tasarımlarınız dan önce bahçenizin bulunduğu arazi koşullarını ele alarak gerçekçi olmanızda fayda var. Bahçenizi önce kendiniz sonra misafirleriniz için farklı bir boyut haline getirin. Sizi cezbeden hayatınıza olumlu şeyler katan çok yakınınızda ama her şeye çok uzak bir dünya tasarlayın ve onu izole edin.

Bahçenizi tasarlamadan önce bahçe bakım elemanınız olsa dahi bahçe bakımı bahçıvanlık ile ilgili bilgi edinin. Bu ufak ama yararlı bilgiler size bahçenizi tasarlama aşamasında bakım ve yönetiminde büyük fayda sağlayacaktır.

 

Bahçe Tasarımı için ilham veren fikirler burada

Bahçe tasarımı fikirleri için size binlerce görsel sunabilir yada hazırlayabiliriz fakat Önemli nokta sizin hani bitkileri sevmenizden geçer. Bulunduğunuz bölgenin mevsimine uygun ve bakımı zor olmayan bitkileri seçmenizi tavsiye ederiz. Liste oluşturun sevdiğiniz çiçekleri ağaçları çimen türlerini süs bitkilerini aklınıza gelebilecek her şeyi..

Listenizi oluşturduktan sonra renkli yazıcıdan çıktı alarak bitkilerin yerlerini bahçenizde belirleyin. Bahçenizden uzaklaşarak bakın arkadaşlarınızdan ve yakın çevrenizden görüntü ile ilgili eleştirilere açık bir şekilde sohbet edin. Farklı görüşler bahçenizi güzelleştirecek ve çevrenize ufak dokunuşlar hayatınıza hatıralar bırakmanıza izin verecektir.

Küçük Bahçeler için Fikirler

Bahçenizin boyutu önemli değil ! nasıl yani ? evet önemli değil.. Büyük bir bahçe gördüm bunu bahçeme uygulamam mümkün değil diyorsanız yanılıyorsunuz. Bahçe içerisinde bulunan bitki ve eşyaların mini boylarından bahçenize uygulama yapabilirsiniz eminim çok güzel olacaktır. Büyük koca koca sandalyeler yerine yer kaplamayan bahçeye uygun bar tabureleri sabit büyük cam masalar yerine katlanabilir ahşap masalar büyük meyve ağaçları yerine küçük süs meyve ve çiçek ağaçları küçük patika basamakları hatta mini bir köprü gölet bile yapabilirsiniz.

Pratik Bahçe tasarımları nasıl yapılır ?

Bahçe tasarımı sanılanın aksine çok zor ve meşakkatli bir durum değildir. Severek yapılan her iş kolaydır ve siz bahçenizi seviyor ve uğraş verirken sıkılmıyor iseniz sadece tatlı bir yorgunluk kalır geriye. Bahçenizde peyzaj ve fikir tasarım uygulaması yaparken en önemli unsur nasıl yapacağınızdır. Örneğin çim ekip aylarca beklemek yerine hazır çim rulo satın alarak saatler içerisinde çim kaplı bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

 

Bahçe Modelleri Fikirleri

internet ortamında binlerce Bahçe modelleri bulunmaktadır. Evinizin sizi yansıttığı gibi bahçenizde sizi yansıtan bir alandır. Bireysel tarzınızı ve zevklerinizi yansıtacağınız bu alanı nasıl ifade edebileceğinizi keşfedebilirsiniz.

Önceliklerinizi belirleyin planlı olun – Bir Havuz yada Çocuklar için bir oyun parkı yada bitkiler ile süslenmiş bir bahçe ? sizin tercihiniz nasıl olurdu ?  Görünümü mükemmel ve kullanımı son derece kolay bir bahçe sahibi olmak sizin için iyi olacaktır. Bahçe Peyzaj uzmanlarından yardım alarak aklınızda şekillendirdiğiniz bahçenizi profesyonel ellerde yoğurabilirsiniz.

 

Fonksiyonlu bir Bahçe Nasıl Oluşturulabilir ?

Bahçenize bakım onarım çalışması yapmadan önce bahçenizin nasıl bir alan için kullanmanız gerektiğine karar vermenizde fayda var. Çok amaçlı bir bahçe Mangal, Doğum günü ve özel sosyalleşme günleri için bir Bahçemi oluşturacaksınız yada kendinize özgü kitap okumak yalnız kalmak ve her şeyden uzaklaşmak için bir kaçış alanımı ?

Evinizde çok vakit geçiremiyorsanız bakımı kolay olacak pratik bir Bahçe sizin için iyi olacaktır.

Çocuklarınız var ise içerisinde oyun alanı bulunan Bahçe ile özdeşleşmiş bir kısım koymanızda faydalı olur.

Bahçenizi etraftaki meraklı gözlerden korumak istiyor rahatsız oluyorsanız bunun çok kolay yolları mevcut – Örneğin: çim çit.

Güneş alan bölgeleri işaretleyin ve oturma alanlarınızı buna göre dizayn edin.

 

Küçük Bahçe Dekorasyonu Fikirleri

  • Duvara sabit saksılar, Tahta yada demir veya çuha üretimi özel saksı kısımları yapılabilir.
  • Tahta zemin ile balkon geçişinde doğal bir uyum sağlamış olursunuz.
  • Balkon saksılarını tercih edebilirsiniz fakat sağlamlığı ve güvenliği en önde tutun.
  • Merdiven kenarlarında mini bahçeler oluşturun.
  • Bahçenizin görselliğini boyalar ile değil bitkilerin doğal renkleriyle canlandırın mevsimleri hissedin.

Bahçe Görsel izolasyon nasıl yapılır ?

Fikirlerinizi gerçekleştirdiniz sıra geldi görsel izolasyona bahçenizin üzerindeki gözleri engellemenin en kolay yolu çim çit uygulamasıdır. panel olarak yada isteğe göre yapılan bu ürün sizi meraklı gözlerden rahatsız edici bakışlardan koruyacaktır. Bahçe görünümü ile uyumlu renk tonunda yaptırmanız gereken bahçe çim çitlerini yaptırmadan önce mutlaka numune alarak görsel olarak deneme yapmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Bahçemi en verimli şekilde nasıl yapabilirim ?

Bahçemi en verimli şekilde planlamak istiyorsam öncelik olarak bahçem ile ilgili aklımda olan düşünceleri toplamalıyım. Bahçe uzmanlarından yardım alabilirsiniz ama asla sadece bir uzmana bağlı kalmayın fiyat ve kalite ikilisinden asla vazgeçmeyin. Abartı rakamlar ile yapacağınız küçük bir internet araması aradaki fiyat farkını ortaya koyacaktır. Uzmana danışın fiyatlarınızı ve karşılık kalite oranına göre araştırma yapın.

 

Ferah bir Bahçe düzeni için neler yapılmalıdır ?

Büyük bir Bahçe alanına sahip olanlar istedikleri dekorasyon ve fikirleri iç mekan uygulamalarında olduğu gibi basit bir şekilde uygulayabilirler. Bahçe eşyalarında ( koltuk, sedir, iskemle, şemsiye vb.) renk ve ebatta seçim yapabilme özgürlüğü yaşayabilirler. Bahçenize seçeceğiniz renklerin ışık ve diğer eşyalar ile bir uyum içinde olmasına dikkat ediniz. Örneğin Kış aylarında daha sıcak renkler Yaz aylarında daha soğuk renkler kullanmak mantıklı olacaktır.

 

Bahçe katı ev

Evinizin konumu bahçe katında ise genel olarak kullanım alanımız küçük ve sınırlı bir dekorasyona sahip olacağımız anlamına gelir. Site içerisinde bulunuyor iseniz yönetime danışmadan yapacağınız değişikler sonrasında üzülebilirsiniz. Site harici bahçe katı apartmanlarda alan tamamı size ait olacağından istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

 

Kendin yap modası

Bahçelerde kendin yap modası ne kadar revaçta görünse de bir o kadar zahmetli olabiliyor. Kum taşıma harç yapma gibi ağır işçilik gerektiren durumlarda işin ehli devamlı bu işi yapan kişilerden destek almanızda fayda var çünkü ağır bir iş yaparken bedeninizi hiç alışmadık bir ağırlık ve işe yükleyerek farkında olmadan sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Bahçenize kullanmayacağınız eşyalardan yaratıcı ve gayet şık küçük süsler yapabilirsiniz. Bahçenize ekleyeceğiniz hamak ise kitap okurken ve dinlenme zamanlarında üstüne sallanırken farklı hayaller ve yeni güzel düşünceler kuracağınız bir alan oluşturmanızı sağlar.

Küçük örnekler

  • Kavanoz ve benzeri eşyalardan aydınlatma aksesuarları
  • Dirsek ve borulardan dekor amaçlı saksılar
  • Palet kova vb. eşyalardan saksılar
  • Kullanmadığınız kumaşlardan kılıf vb.  eşyalar

En iyi tasarımla bahçemde nasıl uygularım ?

Nasıl yapılır: Natural Bahçe

Natural yani doğal sentez içerisinde bulunan bahçe alanları. Uygun bitki yapısı ile özellikle bölgesel türlerin seçimi ile beslenme zincirine katkıda bulunabilecek bir ortam oluşturma şansına sahipsiniz. Doğal olarak bahçenizin bakımında ağır kimyasal maddeler hızlı büyütücüler hormon vb. ürünler kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Ekmiş olduğunuz bitkilerin bakımı ile ilgi ( kesim, gübre, havalandırma vb. ) bir uzmandan destek almayı unutmayınız. Natural bahçelerde ana tema, dünya’da bulunan ekosistemi minyatür olarak bahçe alanına yansıtmaktır. Böyle bir bahçe yaşam dengesini anlamamıza ve çocuklarınıza ekosistemin önemini daha iyi anlatmak için bütün hayatları boyunca güzel bir uygulama alanı oluşturmanızı sağlayacaktır.

Nasıl yapılır: Modern Bahçe

Modern bahçe tanımı saçma bir terim çünkü bir papatya yada bir gülün modernize edilmesi pek de güzel olacağı kanaatinde değiliz. Modern bir bahçeniz olsun istiyorsanız sade bir dizayn ile başlayabilirsiniz. Bitkilerde Modern işleyişin olmayacağı aşikar fakat eşyalarınızda bunu yapabilirsiniz, örneğin oturma alanını modern eşyalar ile donatabilir şemsiye ve aydınlatma kısımlarında wall washer kullanabilirsiniz.

Nasıl yapılır: Akdeniz Bahçesi

Akdeniz modeli bahçeler aklınıza önce Begonvil gelir tarih ile modern uygarlığın iç içe yaşandığı bu topraklarda binlerce dekor stili türetebilirsiniz. Mini portakal ve şeftali bahçeleri ile ufak bir şelale Akdeniz mavisi eşyalar ile doğal kesim taşlardan harika bir bahçeyi hayalinizde kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl yapılır: Japon Bahçesi

Japon Bahçeleri sade dingin yapıları ile ilgi odağı bahçe türlerindendir. Japon bahçelerinde ele alınan tema ruh olarak betimlenir. Ruh’un yansıması olarak mükemmel bir uyum içerisinde Taş Toprak Ağaç ve Su olarak senkronize edilir. Minyatür Şelale, Su yolları, Göletler ile Japon çiçekli minyatür ağaçlar ve bitkiler (örn: bonsai & bambu ) eşliğinde sade ve mükemmel Japon Bahçeleri oluşturabilirsiniz.

Japonca: 日本庭園 nihon teien,  Genel olarak soyut bir stil içerisinde minyatür ideal boyutunda uygulanmış dingin manzara şeklinde geleneksel bahçe türüdür. Japon imparatorlarının ve soylu olanların bahçe ruhu tazeleyen eğlence, dinlenme ve zevki duyular için tasarlama yapılırken, Budist tapınaklarının bahçeleri düşünce ve meditasyon için oluşturulmuştur.

Japon bahçe türleri Çin Bahçe türevleri etkisi altında gelişimini tamamlamıştır. Zaman içerisinde Japon bahçe tasarım işçileri Japon Malzemesi ve kültür kalıplarına dayanmakta olan kendine özgü tasarımları geliştirmeye başlamışlardır. Edo dönemi başlangıcında Japon bahçe türü kendine has bir görünüme kavuşmuştu. 19’uncu yüzyıl sonundan itibaren günümüze dek Japon Bahçeleri Batı uygarlığı baz alınarak düzenlenmeye ve dönüşmeye başlamıştır.

Nasıl yapılır: Zen Bahçesi

Zen bahçesi – Japonca Karesansui 枯山水  Japon kayalık bahçelerine Zen Bahçesi denmektedir. Toprak ağırlıklı Kaya, Kum, Çakıl eseren çimen yosun yada diğer doğal ürünler içeren kum bahçesi bu sebep ile adı kuru bahçe olarak da anılmaktadır. Zen bahçesi bilinen kulaktan dolma verilen bilgilerin aksine Japon Zen rahipleri tarafından meditasyon olarak kullanılmamaktadır.

Nasıl yapılır: Taş Bahçe Kayalık Bahçe ( Rock Garden – Rockery – Alpine Garden )

Taş Bahçe genellikle engebeli ve eğimi bol arazi üzerinde tercih edilmektedir.

Arazi topografisi çok iyi incelenerek Çeşitli Taşlara uyum sağlayarak düzenli büyüyen bitkiler tercih edilmelidir.

Kayalık bahçe İngilizce adı ile Rock Garden, içeriği yoğun olarak taş ile oluşturulmuş olan çiçeklik Rockery yada Dağ Bahçesi Alpine Garden olarak adlandırılmaktadır. Taş Kaya içeriği ile kayalık bölgelerin lokal bitkileri yada Dağ iklimine uygun bitkiler ile oluşturulan bahçe türüdür. Taş Bahçelerde kullanılan bitki türlerinin minyatür olması ve taşların taşların tümüyle kapanmaması için taş bahçeler küçük olmaktadırlar. Taş Bahçe bitkileri genel olarak drenaj yapmakta olan topraklarda ve az su ile yetişen bitki türleridir. Taş Bahçe Victorian dönemi içerisinde popüler olarak yapılan ve profesyonel mimarlar tarafından tasarımı yapılarak  uygulanırdı.

Bahçe Ahşap Zeminler

Bahçelerin girişleri genel olarak teras yada veranda kısmında bulunduğundan dolayı bu kısımların tasarımları bahçe yapısı ile uyumlu olarak yapılmalıdır. Zemin tercihleri arasında seçim yaparken Ahşap veya Taş olarak Bahçe ile uyumlu doğal bir zarafet & uyum içerisinde olmasına dikkat edilmelidir.

Bahçe Veranda

Bahçe içerisinde dinlenme yada gölgelik alan olmasını talep ediyorsanız ve Bahçenizin uyumunu bozmadan veranda sahibi olabilirsiniz. Yaz aylarında sıcak günlerde serin bölgeleri seçerken direkt güneş ışığına maruz kalmamak için Veranda iyi bir seçim olacaktır. Maliyeti yüksek olmamasına karşın seçim yapacağınız ürün türüne göre farklılık göstermektedir. Açık alanda bulunacağından kolay yıpranmayan taşınabilir ve rahat malzemeleri tercih etmenizi öneririz. Veranda stilinizi isterseniz dört kısmı kapalı dilerseniz uçuşan perdelerden modern bir yapıda dilerseniz 4 tarafı açık mini eşyalar ile donatılmış farklı bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Bahçe Teras

Evinizin nefes alanı Bahçe terasınız eski balkonlara nazaran teraslar yükselen binalarda bahçe stilini farklı bir boyuta taşımaktadır. Bahçe Teras boyutları genelde kısıtlı olduğundan seçim yapacağınız eşyaları mümkün olduğunda ufak boyutlarda alarak alanın ferah bir yapıda olmasını sağlayabilirsiniz. Tüm teras alanında yeşil tonlarını tercih etmeniz doğal bir ortam görüntüsü yaratacaktır.

 

Bahçe Mobilyası Seçimi Püf Noktaları

Bahçe Mobilyaları işlev ve görünüm açısından Bahçemizin en önemli noktalarından biridir. Mobilyanızın görünümü kadar konfor açısından rahat olması bir o kadar mühimdir. Bahçe Mobilyasında ağaç tercihi doğru olacak bakımı ve koruması zor olacaktır. Plastik tercihi basit ve şık durmayacak fakat ekonomik bakım istemeyen ve koruma önlemi almanıza gerek kalmayan bir eşyadır. Mobilyanız için yağmur vb. doğal etkenlerden zarar görmemesi için su geçirmez kılıf vb. koruma önlemleri almanızı öneriyoruz. Bahçenize Trambolin, Hamak, Salıncak vb. eğlence araçları alarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Bahçeme uygun bitki seçimi nasıl yapabilirim ?

Bitki seçimi yapmadan önce Toprağınızın kalitesinden emin olmanız gerekmektedir. Bahçenizden ufakta olsa bir şeyler toplayıp yemek istiyorsanız sebze yada meyve dikimi yapabilirsiniz. Bahçenizde renkli bir ortam ve hoş kokular gelmesini istiyorsanız çiçekli yada çiçeksiz bitkiler tercih edebilirsiniz.

Bahçe Tasarımı için Fikirler

Bahçe tasarımları için alanınızın genişliği en önemli unsur olarak görünmektedir. Bahçenize her şey yapılabilir.. mühim olan sizin ne istediğiniz çok büyük şeyler isteyebilirsiniz ama alanınız büyük olmayabilir o zaman istediğiniz büyüklükte ama alanınıza sığacak kadar bir şey yapmanız mantıklı olacaktır. Hafta sonu yada boş anlarınızda hobilerinizi uygulayacağınız rahatlamak ve dingin bir zaman geçirmek için oluşturacağınız bu alan sizin farklı bir dünyanız olabilir. Yaratıcılığınızın bir sonu olmadığı gibi bahçenizde kuracağınız güzel hayallerinde sonu olmayacaktır… Güzel Hayallerinizin gerçekleştiği Mutlu Bir Hayat Diliyoruz..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?